Alikvotní úrokový výnos

Kurz dluhopisu se v praxi stanovuje v procentech jmenovité hodnoty. Tyto ceny však v sobě nezahrnují část kuponové platby, na kterou má jeho majitel právo, když se rozhodne dluhopis prodat před výplatou kuponu. Část kuponového výnosu odpovídající době od výplaty posledního kuponu do dne vypořádání obchodu se označuje jako alikvotní úrokový výnos. Celková (hrubá) cena, kterou kupující platí prodávajícímu, se potom rovná součtu kurzu dluhopisu (čistá cena) a alikvotního úrokového výnosu.

Při standardu rok=360 dní je výše alikvotního úrokového výnosu (AUV) následující:

kde AUV% je alikvotní úrokový výnos v procentním vyjádření, pk je úroková sazba dluhopisu v % p.a., tv je výnosové období (doba od výplaty posledního kuponu do vypořádání obchodu).

Chceme-li znát absolutní výši AUV, stačí hodnotu obdrženou z uvedeného vztahu vynásobit jmenovitou hodnotou dluhopisu. Alikvotní úrokový výnos může být i záporný. V takovém případě má dluhopis stanoveno tzv. ex-datum, což je první den období (označovaného jako ex-období), ve kterém kupující dluhopisu již nemá nárok na výplatu nejbližšího úrokového kuponu.

Jinými slovy, kuponovou platbu získává ten, kdo je vlastníkem dluhopisu k tzv. rozhodnému dni, což je den předcházející datu ex-kupon. Spadá-li vypořádání obchodu do ex-období, potom se za počátek výnosového období bere den výplaty následujícího kuponu. Protože konečné datum výnosového období předchází jeho začátek, je výnosové období záporné, stejně tak i alikvotní úrokový výnos. Záporný AUV tak kompenzuje novému majiteli dluhopisu ztrátu, která mu vznikla tím, že sice nakoupil dluhopis před výplatou kuponu, ale nemá na něj již nárok. Lepší představu o logice záporného AUV si lze udělat z následujícího obrázku.

kde Ex představuje ex-datum a C datum výplaty kuponu

Komentáře k článku

Komentář



Vlož komentář